Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Szczutowo
  •  
    Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza właścicieli zabytków z obszaru województwa mazowieckiego, do zapoznania się z zasadami IV edycji konkursu "Renowacja Roku Zabytków Mazowsza". Tytuł renowacji roku mogą otrzymać zabytki w dwóch kategoriach: obiektów wpisanych do rejestru zabytków i obiektów figurujących w gminnej ewidencji zabytków.
    Nabór zgłoszeń trwa do 31 lipca.
     
    Wszelkie informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie:
     
    Rozwiń artykuł IV edycja konkursu Renowacja Roku Zabytków Mazowsza
  • Szanowni Państwo!

    Na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) oraz w związku z przyjęciem przez Zarząd Województwa Mazowieckiego projektu Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 (PGO WM 2030) wraz z załącznikami w ramach przekazania do opiniowania przez organy wykonawcze gmin lub związków międzygminnych oraz przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania projektu dokumentu na środowisko z udziałem społeczeństwa, zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie projektu PGO WM 2030 wraz z załącznikami:

    • Załącznikiem nr 1: Planem inwestycyjnym dla województwa mazowieckiego,

    • Załącznikiem nr 2: Programem zapobiegania powstawaniu odpadów dla województwa mazowieckiego,

    • Załącznikiem nr 3: Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego,

    • Załącznikiem nr 4: Prognozą oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla  województwa mazowieckiego 2030,

    • Załącznikiem nr 5: Wykazem miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla  zatrzymanych transportów odpadów.


     

    Wersje elektroniczne dokumentów oraz wszelkie informacje o projekcie dostępne są:

    1. na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego mazovia.pl w wdziale: Załatw sprawę/Ekologia i środowisko/Odpady/Plany gospodarki odpadami - aktualizacje.

    2. w Biuletynie Informacji Publicznej bip.mazovia.pl.

    Informuję także, że wyrażenie opinii, zgodnie z art. 36 ust. 6 ustawy o odpadach może nastąpić w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia otrzymania projektu. Nieudzielenie opinii w tym terminie uznaje się za opinię pozytywną.

    Opinię lub ewentualne uwagi do dokumentu należy zgłaszać:

    • drogą elektroniczną na adres: pgowm2030@mazovia.pl,

    • na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /umwm/SkrytkaESP

    • drogą listowną na adres:

    Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

    Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych

    Al. Solidarności 61, 03-402 Warszawa.

     

    Ponadto informuję, że w ramach konsultacji społecznych oraz opiniowania projektu Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 zaplanowane są spotkania informacyjne dla wszystkich zainteresowanych, które odbędą się:

    Warszawa – 19 kwietnia 2024 roku, godz. 11 00 - ( Sala Konferencyjna - parter w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, 03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26);

    Radom – 22 kwietnia 2024 roku, godz. 11 00 - (Sala Konferencyjna w Delegaturze, 26-600 Radom, ul. Kościuszki 5a);

    Siedlce – 24 kwietnia 2024 roku, godz. 11 00 - (Sala w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, ul. Asłanowicza 2, 08-110 Siedlce);

    Ostrołęka – 26 kwietnia 2024 roku, godz. 11 00 - (Sala w Delegaturze, 07-410 Ostrołęka, ul. Piłsudskiego 38);

    Płock – 7 maja 2024 roku, godz. 11 00 - (Sala w Muzeum Mazowieckim ART DECO w Płocku, ul. Kolegialna);

    Ciechanów – 8 maja 2024 roku, godz. 11 00 - (Sala w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział w Ciechanowie, ul. Sienkiewicza 33, 06-400 Ciechanów).

    Jednocześnie mając na uwadze znaczenie procedowanego dokumentu dla systemu gospodarki odpadami na Mazowszu, zwracam się z prośbą o zamieszczenie w Państwa siedzibie w sposób zwyczajowo przyjęty informacji dla społeczeństwa o przygotowywanym dokumencie oraz możliwości wnoszenia uwag i wniosków.

    W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z pracownikami: Justyną Kuś (22-356-38-39) lub Adamem Żelarzewskim (22-597-90-92).

    Rozwiń artykuł Plan gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 wraz z załącznikami - projekt
  • Informacja o konsultacjach społecznych projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i zaproszenie do udziału w spotkaniu konsultacyjnym

    Informuje się o przystąpieniu do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i rozpoczęciu konsultacji społecznych tego dokumentu.

    Wszyscy zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do projektu uchwały w terminie od 11 kwietnia do 2 maja 2024 roku na formularzu, który jest do pobrania na dole strony.

    1. w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
      w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, al. „Solidarności” 61, 03-402 Warszawa;

    2. ustnie do protokołu w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, al. „Solidarności” 61, 03 – 402 Warszawa;

    3. za pomocą środków komunikacji elektronicznej:

    1. a) pocztą elektroniczną na adres: halas@mazovia.pl ,

    2. b) za pośrednictwem platformy e-PUAP na adres elektronicznej skrzynki podawczej /umwm/SkrytkaESP

    - bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

    Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Marszałek Województwa Mazowieckiego.

    Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.) uwagi lub wnioski złożone po upływie terminu określonego powyżej, pozostawia się bez rozpatrzenia.

    Wersja elektroniczna projektu programu jest dostępna na stronie internetowej www.mazovia.pl, www.bip.mazovia.pl oraz www.dialog.mazovia.pl w zakładce Konsultacje społeczne.

    Z projektem uchwały w wersji papierowej można zapoznać się od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-15:00. w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, przy al. "Solidarności" 61 w Warszawie - wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.

    Jednocześnie zaprasza się na otwarte spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku w formie online. Podczas spotkania zostanie przedstawiona prezentacja dot. programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego. W spotkaniu wezmą udział specjaliści z dziedziny akustyki zaangażowani w tworzenie ww. programu. Aby dołączyć do spotkania należy się zarejestrować klikając w link: https://events.teams.microsoft.com/event/c7a2acce-6ea3-44db-ac11-9251b9941df7@5c6f382c-0df7-4d67-8aec-a10431041c95. Po zarejestrowaniu się każdy uczestnik otrzyma link do spotkania.

    Rozwiń artykuł Program Ochrony Środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego
  • Próbny egzamin online od ZDAY stwarza okazję do zweryfikowania wiedzy bez stresu, w komfortowych, domowych warunkach, a jednak możliwie zbliżonych do realiów prawdziwego egzaminu - między innymi pod względem limitu czasu. Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza że wzięcie udziału nic nie kosztuje. Rozwiązanie Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online na pewno pomoże uzyskać lepszy rezultat w połowie maja.

     

    Aby wziąć udział w próbnym egzaminie online, wystarczy się zapisać na stronie https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Tam również opublikowane są dodatkowe informacje. Arkusze będą dostępne przez cały dzień, tak aby umożliwić każdemu uczniowi wzięcie udziału w tym wydarzeniu.

    Rozwiń artykuł Próbny egzamin ósmoklasisty 16-18 kwietnia 2024
  • Okólnik - nieczystości ciekłe

    OKÓLNIK

    Uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej zobowiązani są do:

    - gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub odprowadzania ścieków do przydomowych oczyszczalni ścieków;

    pozbywania się nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.

    Przepisy wymienionej wyżej ustawy dodatkowo nałożyły na Wójta obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków i kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków co najmniej raz na dwa lata.

    W związku z powyższym, każdy właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej powinien posiadać podpisaną umowę z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport tych nieczystości ciekłych, korzystać z usług tej firmy i na żądanie organu uprawnionego do kontroli okazywać się dokumentem potwierdzającym uiszczanie opłat za wykonane usługi.

    W celu zaktualizowania danych posiadanych przez Gminę Szczutowo zwracamy się prośbą do wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Szczutowo, które nie są podłączone do sieci kanalizacji sanitarnej o wypełnienie Ankiety dotyczącej posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków, której treść stanowi załącznik do okólnika oraz przedłożenia tej ankiety wraz z umową i dowodami uiszczania opłat za usługę odbioru ścieków w Urzędzie Gminy w Szczutowie (pokój nr 9) w terminie do 10 kwietnia 2024 r.

    Druk ankiety dostępny jest na stronie internetowej: www. szczutowo.nowybip.pl Tablica ogłoszeń Aktualności; u sołtysa i w Urzędzie Gminy w Szczutowie pokój Nr 9.

    Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, powinny to uczynić niezwłocznie.

    Podmiotami uprawnionymi do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych na terenie gminy Szczutowo są:

     L.p.

    Nazwa firmy, adres, telefon

    1.

    Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o.

    z siedzibą w Sierpcu

    ul. Konstytucji 3-go Maja 48, 09-200 Sierpc

    tel. 24/275 15 12

    2.

    WCTRON Sp. z o.o.

    z siedzibą we Wrocławiu

    ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9, 50-406 Wrocław

    tel. 800 808 308

     

     

    Wójt Gminy Szczutowo

                                                                     /-/ mgr Andrzej Twardowski

    Rozwiń artykuł Okólnik - nieczystości ciekłe
  • PRZYPOMNIENIE

    Przypomnienie o zbliżającym się terminie składania sprawozdań w bazie BDO i wniosków o pomoc de minimis oraz wnoszenia opłat produktowych.

    Rozwiń artykuł PRZYPOMNIENIE
  • INFORMACJA

    Szanowni Państwo!
    Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zaprasza
    przedsiębiorców, osoby prowadzące działalność w zakresie wymagającym pozwoleń
    środowiskowych oraz przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych
    na
    jednodniowe bezpłatne szkolenia dotyczące „Opłat za korzystanie ze środowiska”,
    które odbędą się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
    w Warszawie, przy ul. Jagiellońskiej 26.
    Rozwiń artykuł INFORMACJA
  • INFORMACJA

    Szanowni Państwo,

    Urząd Skarbowy w Sierpcu informuje o udostępnieniu Informatora dla przedsiębiorców planujących likwidację działalności gospodarczej

     

    Od 28 grudnia 2023 roku na stronie www.podatki.gov.pl został udostępniony Informator zawierający podstawowe informacje dla przedsiębiorców dokonujących likwidacji działalności gospodarczej.

    Informator ten, to już kolejna publikacja mająca służyć pomocą podatnikom w zakresie działalności gospodarczej.

    Zawiera podstawowe dane z najważniejszych obszarów:

    • rejestracji,

    • podatku dochodowego,

    • VAT, VAT-UE,

    • akcyzy,

    • kas rejestrujących.

    Jest to baza wiedzy, w której podatnik uzyska odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie obowiązków jakie musi dopełnić przy zakończeniu działalności. Umiejętnie przeprowadza przedsiębiorcę przez wszystkie etapy i wskazuje jakie czynności należy wykonać likwidując działalność gospodarczą.

     

    Zachęcamy do korzystania z udostępnionych Informatorów.

    Link: https://www.podatki.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/

    Rozwiń artykuł INFORMACJA
  • Dodatek osłonowy

     

    INFORMACJA
     

    Dodatek osłonowy ma na celu zniwelować koszty energii, gazu i żywności, dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.

    Aby otrzymać wsparcie finansowe, konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w znowelizowanych przepisach ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym – w tym przede wszystkim złożenie w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania stosownego wniosku o jego wypłatę.

    Dodatek osłonowy przysługuje:

    1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,

    2) osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

    Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

    W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek.

    Dochód ustalany jest na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uwzględniany jest dochód osiągnięty w 2022 roku. Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury.

    W sytuacji gdy dochód przekracza wskazane powyżej kryteria, dodatek będzie przyznany w mniejszej wysokości zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, z dolnym limitem wypłaty dodatku w wysokości 20 zł.

    Dodatek osłonowy wynosi 50 % kwot, które obowiązywały w roku 2022 z uwzględnieniem waloryzacji o urzędowo potwierdzony wskaźnik inflacji w 2022 roku, który wyniósł 14,4%.

    Dodatek osłonowy w 2024 r. wynosi rocznie:

    228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,

    343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,

    486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,

    657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób,

    Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje osobom, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi:

    286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego

    429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób

    607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób

    822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób

     

    Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. i jest wypłacany jednorazowo w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

    Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. złożone po dniu 30 kwietnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

    Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Informacje o przyznaniu dodatku wysyłane będą na adres mailowy, wskazany we wniosku o dodatek osłonowy.

    W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście w tut. Ośrodku. Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku osłonowego nie wstrzymuje wypłaty tego dodatku.

    Odmowa przyznania dodatku osłonowego, uchylenie lub zmiana prawa do tego dodatku oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego dodatku osłonowego wymagają wydania decyzji.

    Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

    Wnioski o dodatek osłonowy można składać w terminie do 30 kwietnia 2024 r. osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczutowie lub za pośrednictwem ePUAP.

     

     

    Rozwiń artykuł Dodatek osłonowy
Podmiot udostępniający informacje: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Szczutowo Data stworzenia : 2022-03-07 10:46 Autor : Data publikacji : 2022-03-07 10:46 Osoba udostępniająca na stronie : Data ostatniej modyfikacji : 2022-05-06 09:26 Osoba modyfikująca : Aleksandra Wiśniewska